Archive for: februari 2026

Boek toont complexe situatie rond sektes aan

Minister ziet stiefdochter in sekte
verdwijnen en staat machteloos

foto: Vincent Moes

TUBBERGEN/ALMELO – Een omstreden religieuze groepering uit Twente maakte tientallen jaren vele slachtoffers door het hele land. Ondanks veroordelingen, aangiften en tal van signalen over misstanden ging de Pater Pio Stichting ‘gewoon’ door. De sekte was bekend tot in de top van justitie, zo blijkt uit aanvullend onderzoek door journalisten Jan Colijn uit Haaksbergen, verslaggever van RTV Oost en zijn collega Maarten Schoon uit Almelo, verslaggever van De Twentsche Courant Tubantia. 

In hun boek De sekte met de duivelsoren valt te lezen hoe VVD-coryfee Frits Korthals Altes – tweevoudig Justitieminister en minister van Staat – zijn stiefdochter in deze sekte heeft zien belanden. De oud-bewindsman, die begin 2025 overleed, heeft destijds hemel en aarde bewogen om zijn stiefdochter uit de sekte te bevrijden, maar slaagde daar niet in.
Duivelsoren
In deze voortslepende affaire draait het om de Pater Pio Stichting uit Tubbergen, een geloofsgenootschap dat ooit honderden volgelingen door het hele land had. Leidster is Trees P. alias ‘Bid Trees’, die zegt dat ze via haar rozenkrans in contact staat met de geest van de overleden Italiaanse heilige Pater Pio. Op die manier bepaalt ‘De Pater’ alles – tot soms in de gekste details – wat er binnen de sekte gebeurt.
 ‘Bid Trees’ en enkele van haar secondanten belandden in de jaren negentig in de gevangenis wegens onder meer mishandeling. Zo zou bij een psychiatrisch patiënte duivelsoren zijn geknipt, om zo Satan uit te drijven.
Misstanden
Eerder brachten de journalisten Colijn en Schoon aan het licht dat de Pater Pio-sekte ondanks de veroordelingen nog decennialang ‘gewoon’ heeft kunnen doorgaan. Zij ontdekten dat er sindsdien zeker twintig signalen waren van misstanden.
Daarbij gaat het om lijfstraffen voor minderjarigen, psychische terreur, homogenezing en minderjarigen die werden gedwongen de duivel uit te drijven bij andere sekteleden. Uit journalistiek onderzoek bleek bovendien dat minstens zeven doodzieke patiënten zijn overleden onder invloedssfeer van de sekte.
Onnodig overleden
Zo kregen kankerpatiënten te horen dat ze de reguliere gezondheidszorg moesten afzweren en onder meer yoghurt met uien moesten eten in de strijd tegen de tumoren. Een nierpatiënt mocht geen donornier accepteren, maar moest bidden voor een wonder. Volgens de artsen was zijn overlijden totaal onnodig.
Via een uitgebreide reconstructie legden de journalisten bloot waarom nooit is ingegrepen en hoe het kan dat diverse instanties in Nederland hopeloos langs elkaar heen werken. Met als gevolg dat sektes vrij spel hebben.
Getraumatiseerde jeugd
De journalisten spraken voor hun boek meerdere slachtoffers. Intussen volwassen personen vertellen hoe ze door hun ouders de sekte in zijn gesleurd en over de getraumatiseerde jeugd die ze er beleefden. Meerdere slachtoffers kampen nog altijd met ernstige psychische problemen.
Strengere wetgeving
Naar aanleiding van eerdere reportages stuurden de veertien Twentse burgemeesters een gezamenlijke brandbrief naar Den Haag, waarin ze pleiten voor strengere wetgeving rond besloten (religieuze) groeperingen. Intussen is er daadwerkelijk strengere wetgeving in de maak.
Machteloos
Colijn en Schoon stuitten ook op het verhaal van voormalig minister Korthals Altes, die zijn stiefdochter in de sekte zag verdwijnen. Pogingen haar eruit te halen strandden op de bestaande wetgeving. “We vinden het illustratief hoe complex de problematiek rond sektes is,” aldus Maarten Schoon. “Korthals Altes gebruikte destijds zijn connecties binnen justitie. Maar als het hem al niet lukt om een geliefde te redden, dan lukt een ‘normale sterveling’ al helemaal niet.” 

Exclusief concert in Katholieke kerk Geerdijk van Bert Heerink en André Becker

Op vrijdag 6 maart verzorgen Bert Heerink en André Becker een exclusief akoestisch concert in de Katholieke kerk aan de Geerdijk. Het duo speelt twee intieme sets vol legendarische rocksongs in een kleine, krachtige uitvoering. De bijzondere setting van de kerk versterkt de beleving en brengt publiek dicht op de muziek.

Bert Heerink brak in de jaren ’80 internationaal door als zanger van Vandenberg met de wereldhit ‘Burning Heart’. Daarnaast was hij te horen bij Kayak en werkte hij samen met Jan Akkerman. Zijn krachtige stem en herkenbare sound maken hem al decennialang een vaste waarde binnen de Nederlandse rockscene.

André Becker geldt als gitarist en geestelijk vader van Pink Floyd Project, een tributeband die in korte tijd uitgroeide tot een van de meest gewaardeerde Pink Floyd-tributes van Europa. In 2012 scoorde Becker een hit met Falco Luneau en hij speelde onder meer met Waylon en Van Dik Hout.

Bert en André delen in ‘Heroes of Rock’ hun liefde voor rockmuziek. Het publiek hoort onder meer bewerkingen van ‘The Eye of the Tiger’, ‘Ruthless Queen’, ‘Space Oddity’ en uiteraard Burning Heart. Verwacht geen bombast, maar pure muziek. Twee sets van circa vijftig minuten. Klein bezet en groots in beleving.

Het concert vindt plaats op vrijdag 6 maart 2026 in de Katholieke kerk aan de Geerdijk. Aanvang en kaartverkoopinformatie is te vinden op www.welkombijhetpunt.nl.

Leefrijk Scholentoernooi Vrivo groot succes!

Het was woensdag 25 februari een fantastische dag tijdens het Leefrijk Scholentoernooi, dat werd georganiseerd door Volleybalvereniging Vrivo. Door maar liefst 20 teams, dat wil zeggen door zo’n 100 enthousiaste basisschoolleerlingen uit Vriezenveen en Daarlerveen kan er terug worden gekeken op een sportief, gezellig en fanatiek volleybaltoernooi. Alles liep gesmeerd dankzij het ervaren organisatieteam en de vele vrijwilligers van Vrivo, die de jeugdige volleyballers coachten, de wedstrijden leidden en de puntentelling bijhielden.

De sfeer zat er de hele dag goed in. Er werd gestreden voor ieder punt en alle teams werden fanatiek aangemoedigd door de familie op de tribune.

Na afloop van het toernooi kwamen de volgende prijswinnaars uit de bus:

Winnaars Poule groep 3 en 4:

1. De DETO-DOS Broertjes (Shalom)

2. De Toppers (Eltheto)

3. Meidenclub (Eltheto)

Winnaars Poule groep 5 en 6:

1. De Kaasstengels (Shalom)

2. F.C. Dakduiven (Shalom)

3. Gedeelde 3e plaats voor: de BLOCKjongens en de Cross Koppies (beide Eltheto)

Winnaars Poule groep 7 en 8:

1. De Boskabouters (De Veenbrug)

2. De Grasmallows (mix van diverse scholen)

3. De Boer Harmpjes (Shalom)

Naast al het volleybalplezier was er ook volop actie op de stormbaan, waar alle volleyballertjers tussen het volleyballen door enthousiast gebruik van maakten. Dat zorgde voor nog meer plezier en sportieve inspanningen gedurende de dag.

Een speciaal woord van dank gaat uit naar hoofdsponsor Leefrijk, die dit toernooi niet alleen financieel mogelijk heeft gemaakt, maar die ook medewerkers leverde, die het toernooi enthousiast openden met een gezamenlijke warming-up. Dank gaat ook uit naar alle Vrivo-vrijwilligers, die hun (vakantie)dag hebben opgeofferd voor het coachen, begeleiden, fluiten en tellen. Zonder de inzet van al deze vrijwilligers was deze dag niet zo’n succes geworden!

Vrivo kijkt terug op een geslaagde sportieve dag vol teamwork, plezier en verbinding tussen de scholen in en om de Gemeente Twenterand. Op naar de volgende editie!

“Elke dag voorleesdag!” in het Ouders-onder-Onsje

Op vrijdagochtend 6 maart is er weer een Ouders-onder-Onsje, deze keer in de Bibliotheek Twenterand in Vroomshoop (Het Punt). Deze laagdrempelige ontmoetingsplek is speciaal voor ouders met kinderen van 0 tot en met 4 jaar. Het thema van de ochtend is: “Elke dag voorleesdag!”
De activiteit vindt plaats van 9.30 tot 11.00 uur en is volledig gratis toegankelijk. Aanmelden graag via: ezomer@zorgsaamtwenterand.nl.


Een gezellige en leerzame ochtend in de bibliotheek
Voorlezen helpt jonge kinderen bij het opbouwen van een uitgebreide woordenschat. Door regelmatig samen een boek te lezen, maken kinderen kennis met nieuwe woorden en verhalen die ze in het dagelijks gesprek misschien niet snel horen. Daarnaast versterkt voorlezen de band tussen ouder en kind. Tijdens deze ochtend delen we tips en ideeën om voorlezen leuk en eenvoudig onderdeel te maken van je dagelijkse routine.


Ontmoeten, spelen en ervaringen delen
Het Ouders-onder-Onsje staat voor ontmoeten, spelen en leren. In een ontspannen sfeer kunnen ouders met elkaar in gesprek, ervaringen uitwisselen en herkenning vinden bij elkaar. Hoe meer kinderen er zijn, hoe meer er gespeeld kan worden!
Er is koffie en thee in onze ruimte in de bibliotheek, zodat zowel ouders als kinderen kunnen genieten van een gezellige ochtend. Ken je nog iemand die dit ook leuk zou vinden? Neem diegene gerust mee!


Praktische informatie
• Datum en tijd: vrijdag 6 maart 2026, van 9.30 tot 11.00 uur
• Locatie: Bibliotheek Twenterand in Vroomshoop (Het Punt, Burgemeester Koetjestraat 2)
• Doelgroep: ouders met kinderen van 0 tot en met 4 jaar
• Kosten: deelname is gratis
Aanmelden kan via ezomer@zorgsaamtwenterand.nl.
Voor meer informatie kun je contact opnemen met ZorgSaam Twenterand via 0546 – 481 456.

Praat mee tijdens derde editie Meet & Match Twenterand


Op dinsdag 10 maart organiseert het Informatiepunt Vrijwilligerswerk Twenterand (IVT) de bijeenkomst Meet & Match, speciaal voor vrijwilligersorganisaties. Een avond waarin niet het aanbod centraal staat, maar de vragen en uitdagingen die organisaties dagelijks ervaren.
Vrijwilligersorganisaties draaien op betrokken mensen, maar de praktijk wordt steeds uitdagender: vrijwilligers hebben minder tijd, jongeren zijn lastig te bereiken, besturen dragen veel verantwoordelijkheid en digitale ontwikkelingen zoals AI en social media zorgen voor nieuwe vragen. Herkenbaar? Meld je dan aan voor de derde editie Meet & Match Twenterand.


Wat speelt er écht?
Veel organisaties worstelen met vragen als:
• Hoe vinden en behouden we betrokken vrijwilligers?
• Hoe spreken we jongeren aan?
• Samenwerking en kennisdeling met andere organisaties
• Wat moeten we met AI en digitale middelen?
• Hoe houden we het werk behapbaar voor bestuur en coördinatoren?
In een mix van themarondes en verdiepende groepsgesprekken delen deelnemers hun ervaringen, knelpunten en ideeën. Zo wordt duidelijk waar de grootste behoeften liggen en welke onderwerpen prioriteit hebben voor toekomstige workshops en ondersteuning.
Van uitdaging naar ondersteuning
Het IVT gebruikt de opbrengst van de avond om ondersteuning te bieden door middel van gerichte bijeenkomsten, workshop en andere (inspiratie)sessies. Geen standaard aanbod, maar maatwerk dat aansluit bij wat organisaties écht nodig hebben.
Naast inhoudelijke verdieping is er volop ruimte om elkaar te ontmoeten, ervaringen te delen en samen te zoeken naar oplossingen. Want veel organisaties lopen tegen dezelfde uitdagingen aan en samen kom je verder.
Aanmelden en praktische informatie
Datum: dinsdag 10 maart
Tijd: 19.00 – 21.00 uur
Locatie: Jongerencentrum Het Front, Burgemeester Koetjestraat 2 in Vroomshoop Aanmelden? Stuur een e-mail naar info@vrijwilligerswerktwenterand.nl
Meet & Match is bedoeld voor bestuurders, coördinatoren en actieve vrijwilligers die hun organisatie toekomstbestendig willen houden.

Zelfstandig in het stemhokje, ook met een visuele beperking

Ook in Twenterand is de stemmal en de stembox met de verkiezingen weer aanwezig op verschillende tijdstippen en verschillende locaties. Hou informatie vanuit Gemeente Twenterand in de gaten.
Ik, Jeanet Kikkert uit Vriezenveen, zal weer samen met deze hulpmiddelen door Twenterand gaan om tekst en uitleg bij de hulpmiddelen te geven. De hulpmiddelen zijn niet alleen heel geschikt voor mensen met een visuele beperking, maar ook mensen die dyslectisch of lage letters zijn en mensen die een slechte hand of arm functie hebben. Het filmpje is dan wel opgenomen in Ommen, maar de informatie en de uitleg en de positieve ervaring zijn natuurlijk ook van toepassing voor Twenterand. Hopelijk willen jullie er daarom iets leuks van maken en het filmpje delen.
Jeanet Kikkert-Zomer
https://youtu.be/4k4TzLPWjCM?si=uCa9_R09FRUOcg45

Sportlust speelt noaberderby gelijk


Op zaterdag 21 februari stond op sportpark Twistveen de noaberderby op het programma. Voor zowel Sportlust als Voorwaarts stond er veel op het spel: met beide ploegen bijna gelijk op de ranglijst waren de drie punten van groot belang. Ondanks personele problemen aan beide kanten werd er fanatiek afgetrapt.
De wedstrijd begon rommelig. Het veldspel was slordig en grote kansen bleven lange tijd uit. Voor de neutrale toeschouwer viel er weinig te genieten. Vlak voor rust moest Sportlust echter alle zeilen bijzetten toen een bal van de lijn werd gehaald en zo een achterstand werd voorkomen.
Kort na rust, in de 50e minuut, kwam Voorwaarts alsnog op voorsprong. Een snoeiharde vrije trap van zo’n 30 meter verdween onhoudbaar achter doelman Treep: 1-0.
Lang kon Voorwaarts niet genieten van de voorsprong. Bij de eerste corner na de openingstreffer was het Simon Spoor die raak kopte en de stand weer in evenwicht bracht: 1-1.
In de 80e minuut leek Voorwaarts opnieuw toe te slaan uit een vrije trap, maar grensrechter en scheidsrechter constateerden buitenspel. Enkele minuten voor tijd kreeg spits Dennis Jozic nog een grote kans op de overwinning, maar hij slaagde er niet in de doelman van Voorwaarts te passeren.
Na negentig minuten stond er een 1-1 eindstand op het scorebord waar beide ploegen mee konden leven.
Volgende week, op zaterdag 28 februari, speelt Sportlust een belangrijke thuiswedstrijd tegen DES.

Twenterand doet mee aan Open Joodse Huizen/Huizen van Verzet

Op zaterdag 2 mei 2026 doet Twenterand als enige Overijsselse gemeente voor het eerst mee aan het landelijke project Open Joodse Huizen/Huizen van Verzet. Tijdens dit project, dat jaarlijks tussen eind april en begin mei in tientallen Nederlandse gemeenten wordt georganiseerd, kunnen inwoners huizen, winkels, scholen en instellingen bezoeken om daar de verhalen te horen van de Joden en verzetsmensen die er ooit woonden, werkten of verbleven.

Tweehonderd locaties In heel Nederland openen tussen 25 april en 4 mei zo’n tweehonderd locaties hun deuren. Twenterand is de enige Overijsselse locatie: op verschillende plekken in Den Ham, Vroomshoop en Westerhaar worden de verzetsverhalen en de lotgevallen van de lokale Joodse gemeenschap verteld en herdacht.

Programma

Op het programma staan onder andere het verhaal van de Joodse familie Schlosser van de Daarleseweg en de vier gearresteerde verzetsmannen die door het verraad van Jan Willem van der Tuin de dood vonden in het concentratiekamp Neuengamme. Het complete, definitieve programma met data, locaties en tijdstippen zal half april bekend worden gemaakt.

Meer informatie Open Joodse Huizen/Huizen van Verzet wordt in Twenterand georganiseerd door de Oudheidkundige Vereniging Den Ham-Vroomshoop, Hej ’t al eheurd en de lokale 4 mei-comités van Vroomshoop en Westerhaar. Meer informatie over Open Joodse Huizen/Huizen van Verzet is te vinden op https://jck.nl/open-joodse-huizen . Wilt u contact opnemen, dan kan dat door een email te sturen naar: openjoodsehuizenvanverzet@gmail.com

Vroomshoopse Boys staat voor een belangrijk uitduel

De hoofdmacht van Vroomshoopse Boys oefende midweeks in Borne bij NEO, de huidige nummer 3. van de vierde divisie. Tot de rust konden de gasten het goed bijbenen. De stand was toen 2-2 door doelpunten aan Boys-zijde van Hugo Dubbink en Sten Runhart. In de tweede helft werd het klassenverschil tot uiting gebracht. De ontketende thuisploeg scoorde nog eens vier keer, waartegenover Vroomshoopse Boys een doeltreffende penalty van Sven Paters liet noteren.

Op zaterdag 28 februari wacht voor de selectie van hoofdtrainer Robert Bosma en zijn assistent René Netters een belangrijke uitwedstrijd tegen en bij MVV’29. De thuisploeg heeft als nummer 7. op de ranglijst van de eerste klasse G. welgeteld één punt meer dan de Vroomshoopse formatie. Op De Bosrand was op zaterdag 4 oktober 2025 de Boys qua veldspel aantoonbaar beter, maar trok MVV’29 met 1-0 aan het langste eind. Aanstaande zaterdagavond wordt er om 18.00 uur afgetrapt in Harbrinkhoek.

Eersteklasser Vroomshoopse Boys 2 haalde met een overwinning van 2-1 het maximale rendement uit het thuisduel tegen naaste concurrent ASC’62 2 uit Dalfsen. Door deze broodnodige overwinning hebben de mannen van trainer Alexander Fokkert weer aansluiting met de staartploegen gekregen. De doelpunten werden in de tweede helft gemaakt door Hugo Dubbink en Siem Pierik, die een penalty verzilverde. Vroomshoopse Boys Vrouwen 1 won afgetekend met 5-0 thuis van laagvlieger ST:EMMS/SC Lutten en bezet nu de vierde plaats in de competitie.

Bij de jeugd leek Vroomshoopse Boys JO19-1 op een riante zege af te stevenen in de bekerwedstrijd tegen Juventa’12 JO19-1 in Wierden. Door drie treffers van Thayrell van der Werfhorst en doelpunten van Arjan Klaren en Joran Heine werd aanvankelijk een ruime voorsprong bereikt door de talenten van trainer Hans Meijerink. Juventa’12 kwam in de slotfase nog knap terug, maar uiteindelijk stond er een 5-4 overwinning voor de Boys op het elektronisch scorebord. Door deze overwinning plaatst Vroomshoopse Boys JO19-1 zich voor de kwartfinale van het bekertoernooi in het district Oost.

Van wie bin ie d’r iene?

De commissie dienst in de streektaal van de protestantse gemeente te Vroomshoop organiseert traditioneel elke joar in de moand meert een speciale karkdienst. Dat giet uiteraard in de streektaal gebeur’n, zoas het stiet ane’geem’n op de flyer: ‘streektaal, juustem, dat is in ’t plat.’

Op zundagmon’n 8 meert begint de dienst in ‘t Karkelijk Centrum Irene an de Julianastraat in Vroomshoop um 9.30 uur. Veurganger is ds. Arthur Broekman uut Vroomshoop, die ingiet op het thema ‘Van wie bin ie d’r iene?’. Muzikale medewarking wodt verleend deur ’t gelegenheidstrio Rein Vos van Avezathe op de piano, Esther van der Schee-Roest op de viool en bariton Albert Wessels. Iederiene, jong en wat oalder, is van harte welkom.